WISIOREK AURYN - PODWÓJNY UROBOROS Zobacz większe

WISIOREK AURYN - PODWÓJNY UROBOROS

W00254

Nowy produkt

Wisiorek ejst wykoany ze srebra pr 925
Srebro bielone - połysk
Średnica około 2cm
Masa: około 3g

Więcej szczegółów

52,00 zł

Więcej informacji

Staroegipski i grecki symbol przedstawiający węża z ogonem w pysku, który bez przerwy pożera samego siebie i odradza się z siebie.

Jako symbol gnostyków uroboros wyraża jedność duchową i fizyczną wszechrzeczy, która nigdy nie zaniknie i będzie trwać w nieskończoność w formie ciągłej destrukcji i odradzania się. Uroboros pierwotnie był symbolem rzeki, jaka miała opływać Ziemię, nie mającej źródeł, ani ujścia, do której wlewały się wody wszystkich rzek i mórz na świecie.

Jest to symbol nieskończoności, wiecznego powrotu i zjednoczenia przeciwieństw (coincidentia oppositorum lub coniunctio oppositorum). Gryzący własny ogon wąż wskazuje, że koniec w procesie wiecznego powtarzania odpowiada początkowi. Mamy tu do czynienia z symboliką cyklicznego powtarzania – obiegu czasu, odnawiania się świata i światów, śmierci i odrodzenia, wieczności po prostu.

W symbolice alchemicznej uroboros to symbol zamkniętego, stale się powtarzającego procesu przemiany materii – procesu, który w formie faz podgrzewania, parowania, chłodzenia i kondensacji cieczy ma prowadzić do sublimacji. Uroboros to odpowiednik kamienia filozoficznego.

W psychologii analitycznej Carla Gustava Junga uroboros to metafora wczesnodziecięcej fazy rozwoju, w której jeszcze nie zaszedł proces różnicowania na świat zewnętrzny i wewnętrzny, a zatem fazy, w której nie uformowała się jeszcze tożsamość seksualna. Dopiero powstająca świadomość „ja” pozwoli przełamać fazę uroboralną, różnicując świat na matriarchalny i patriarchalny.

Prezentowany talizman przedstawia dwa, splecione ze sobą węże, a jego projekt został zaczerpnięty z filmu Niekończąca się Opowieść