WISIOREK RÓŻA WIATRÓW Zobacz większe

WISIOREK RÓŻA WIATRÓW

W00079

Nowy produkt

Wisiorek wykonany jest ze srebra pr 925
średnia zawieszki: ok. 1,4 cm
Długość wisiorka: ok. 2,4cm
Masa: ok. 3g

Więcej szczegółów

39,00 zł

Więcej informacji

Róża wiatrów, nazywana inaczej różą kompasową była amuletem żeglarzy, gdyż stanowiła symbol bezpiecznego powrotu do domu. Przez praktykantów magii chaosu uznawana była za potężny talizman, a jej siła przenikała całą przestrzeń kosmosu. Przez Masonów natomiast nazwana została niewyobrażalnie płodną próżnią i była znakiem równouprawnienia.

Róża wiatrów z racji na żywioł, który określa symbolizuje źródło energii, siłę napędową, rozpęd, gwałtowność, porywczość, próżność, pychę oraz żądzę. W polskim więziennictwie oznaka recydywy.

Róża wiatrów jest graficznym wyobrażeniem rozkładu kierunków wiatrów, zwykle 4, 8, 12, czasem 16. Cztery główne wiatry związane są z czterema temperamentami, czterema elementami, czterema porami roku. Wieża Wiatrów astronoma Andronikosa z Kyros. zbudowana ok. 40 p.n.e. była ośmioboczna, a każda jej ściana odpowiadała kierunkowi jednego z ośmiu wiatrów. Jest to jeden z najlepiej zachowanych pomników starożytności. Jeden z wczesnych zapisów o użyciu róży składającej się z 12 kierunków wiatrów, pochodzi od Timostenesa z Rodos, greckiego admirała żyjącego w III w. p.n.e.

Pierwsi określenia tego używali już Etruskowie i w prymitywnej postaci umieszczali na swoich mapach. Pierwsze wzmianki o wiatrach znajdujemy u Homera oraz w księgach Starego Testamentu.