Poniżej znajdziesz tabelę, dzięki której możesz przeliczyć rozmiar z obwodu lub średnicy wewnętrznej wyrobu.
Pomimo iż nie przywrócimy naszym precjozom ich dawnej świetności, to jednak odpowiednio je pielęgnując możemy ograniczyć wpływ czasu na ich wygląd. Najlepszą z możliwych metod, jest oddanie biżuterii w ręce specjalisty, jednak tych którzy chcą spróbować własnych sił, proszę o przeczytanie poniższych punktów:
- Wyroby ze złota lub platyny, w tym także z kamieniami (brylantami, szmaragdami, rubinami, szafirami), moczymy w ciepłym roztworze wody z płatkami mydlanymi, po czym płuczemy je i osuszamy. Złote łańcuszki natomiast płuczemy w wodzie ze spirytusem. Połysk złotym ozdobom możemy przywrócić przemywając je denaturatem i polerując miękką szmatką.
- Na duże zanieczyszczenia i uszkodzenia narażone jest srebro. Wyroby srebrne łatwo się rysują i pokrywają się siarczkiem srebra czyli czernieją. Lekkie zabrudzenia udaje się wyczyścić ciepłą woda z dodatkiem mydła, amoniaku lub cytryny. Po osuszeniu srebro poleruje się irchą. Biżuterię srebrną z kamieniami traktuje się identyczne jak wyroby ze złota. Ażeby srebrna biżuteria nie czerniała można przechowywać ją zawiniętą w folię aluminiową. Jeżeli jednak dojdzie do sczernienia powierzchni srebrnych, najlepiej jest zastosować specjalistyczne preparaty przywracające srebru blask. Kiedyś do czyszczenia srebra używano pasty do zębów, lecz dziś metoda ta nie przynosi skutków, a to ze względu na zawarte w paście związki fluoru i chloru.
- Do czyszczenia takich kamieni jak: korale, turkusy oraz malachity, nie używa się spirytusu, ale szmatki zmoczonej wodą z mydłem. Po tym zabiegu kamienie należy osuszyć i wypolerować miękką ściereczką. Bursztyny najlepiej przecierać irchą.
- Szczególnie delikatne są perły i opale, które należy chronić przez kwasami, gorącem i wysuszaniem, a także kosmetykami. Do czyszczenia pereł stosuje się specjalnie do tego służące preparaty. Opale natomiast lubią wilgoć, dlatego trzyma się je pod bieżącą wodą, a następnie owija w wilgotną szmatkę.
- Kość słoniowa jest porowata, więc czyścimy ją wodą utlenioną. Nie przemywamy wyrobów z kości słoniowej wodą, albowiem pochłania drobiny wody, a następnie odkształca się i pęka. Poleruje się ją flanelą.
- Aby ozdoby służyły nam długie lata i cieszyły wzrok, należy je chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi, szkodliwymi substancjami, a niekiedy nawet przed promieniami słonecznymi np. w przypadku kryształów chromoforowych, topazów i różowych kwarców, które pod wpływem słońca bledną i tracą swój blask.
Skóra może w różnoraki sposób reagować na kontakt z biżuterią, a uzależnione jest to od wielu czynników.
Istnieją trzy objawy czynników alergicznych na biżuterię wykonaną z metali:
- czernienie skóry zwane: czarnym dermografizmem
- zapalenie skóry wynikające z bezpośredniego podrażnienia jej przez metal
- zapalenie skóry jako objaw reakcji alergicznej organizmu na kontakt z uczulającym metalem.
CZARNY DERMOGRAFIZM
Czarne przebarwienie, którego przyczyną jest biżuteria, nie jest oznaką uszkodzenia skóry, nie jest też stanem zapalnym, ani też żadną patologią. Jest to nieszkodliwy objaw oddzielania się twardych cząstek metalu, które następnie osadzają się na skórze, przechodzą przemianę chemiczną i dają czarne zabarwienie.
Części składowe stopów jubilerskich które jako oddzielone opiłki prowadzą do tego to: złoto, srebro, mosiądz oraz cynk. Powodem ścierania się metalu na cząstki są: sama skóra, która jest chropowata, oraz różnego rodzaju pudry, które działają na powierzchnię metalu jubilerskiego jak papier ścierny.
Wiadomo też, że określone cechy osoby noszącej biżuterię mają wpływ na wystąpienie powyższych symptomów. Do nich należy przede wszystkim skład potu !
ZAPALENIE SKÓRY WYNIKAJĄCE Z BEZPOŚREDNIEG PODRAŻNIENIA JEJ PRZEZ METAL
Stan zapalny skóry wywołany podrażnieniem jest skutkiem działania substancji, które uszkadzają warstwę zrogowaciałego naskórka, a następnie prowadzą do reakcji zapalnej położonej pod nią warstwy naskórka i skóry właściwej. Symptomy te występują właściwie u wszystkich ludzi w zróżnicowanym nasileniu.
Skoncentrowana sól (NaCl – chlorek sodu), która jest zawarta w pocie może powodować tworzenie się związków chemicznych metali, i uwalnianie się cząstek metalu ze stopów jubilerskich. Zdrowa skóra u większości ludzi radzi sobie z tym problemem, jednakże wystarczy lekkie odrapanie, czy otarcie w pobliżu noszonej biżuterii, by korozja metalu na skutek tworzenia się związków chemicznych stała się dokuczliwa.
STANY ZAPALNE JAKO OBJAWY ALERGII
Stany zapalne wywołane przez system obronny organizmu, są symptomem nadmiernej reakcji obronnej organizmu, czyli choroby zwanej alergią. System immunologiczny chroni organizm człowieka przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego. Szkodliwe substancje z otoczenia człowieka, wchodzące w kontakt z organizmem są unieszkodliwiane i usuwane z niego. W przypadku niektórych osób system odpornościowy reaguje patologicznie wywołując miejscowe, lub ogólne stany zapalne.
Skłonności alergiczne występują zarówno w stosunku do substancji naturalnych, jak i sztucznych. Metale są potencjalnie szkodliwe, mimo że w organizmie jako elementy śladowe spełniają istotną rolę w kluczowych etapach przemiany materii. Metale, które w postaci jonów dostają się do organizmu przez skórę, są zwykle przetwarzane i wydalane, ewentualnie odpowiednio magazynowane w organizmie przez komórki systemu obronnego.
Niewielu ludzi reaguje na metale alergią. U osób z taką skłonnością, jony które uwalniają się ze stopów użytych w produkcji biżuterii, prowadzą do stanów zapalnych skóry.
Skłonność do alergii na złoto, srebro i platynę występuje niezwykle rzadko. Jednakże w stopach jubilerskich te składniki stosuje się w mieszaninie z innymi metalami, co w połączeniu z czynnikami zewnętrznymi może spowodować wystąpienie odczynu alergicznego, nawet u osób które do tej pory nie miały z tym najmniejszych problemów.
Kąpiele w słonej wodzie morskiej, dosalanie zupy ręką, jedzenie słonych orzeszków, może spowodować przedostanie się soli pod biżuterię noszoną na ręce, i przyspieszyć rozpoczęcie procesu alergicznego. Również stan naszego zdrowia, poprzez zawartość różnych substancji w wydzielanym przez organizm pocie, może okresowo wpływać na zwiększenie wydzielania się jonów metali z używanej biżuterii.
Wiele składników bierze udział w reakcjach łańcuchowych prowadzących do powstania reakcji alergicznych na biżuterię. Usunięcie jednego z elementów łańcucha może u osób podatnych na podrażnienia doprowadzić do lepszego tolerowania kontaktu z biżuterią
CZY REAKCJI ALERGICZNYCH NA BIŻUTERIĘ MOŻNA UNIKNĄĆ
Całkowicie nie. Możemy jednak jak w wypadku każdej alergii zaobserwować, jaki rodzaj biżuterii nas uczula, oraz nie kupować wyrobów o niskich próbach, które zawierają najwięcej składników mogących prowadzić do podrażnienia skóry.